Darmowe konto bankowe


4.8333333333333 1 1 1 1 1 Ocena 4.83 (6 Głosów)

Jakie konto bankowe wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe? Przede wszystkim na to czego oczekujemy od naszego przyszłego konta oraz na opłaty, jakie będziemy musieli ponosić. Generalnie droższe w utrzymaniu są rachunki firmowe, klienci indywidualni praktycznie zawsze otrzymają korzystniejsza propozycję. Oczywiście banki konkurują między sobą i obecnie wiele operacji jest darmowych. Rzadko który bank pobiera opłaty za wykonanie krajowego przelewu w złotówkach do innego banku Banknoty w polskiej walucie
w Polsce. Natomiast nie musi to oznaczać, iż możemy wykonać dziesięć takich przelewów w miesiącu i nic nie zapłacimy. Bank może pobierać przykładowo opłatę 50 groszy za sms-kod, który służy do zatwierdzenia przelewu. Jeżeli ustali, iż tylko pierwsze pięć sms-kodów jest w miesiącu darmowych, w podanym przykładzie zapłacimy 2,50 zł. Znalezienie darmowego konta bankowego nie jest takie proste, jednak dzięki porównaniu kont osobistych lub rankingu kont bankowych, możesz szybko znaleźć najlepsze oferty.

Karta debetowa

Podobnie jak z przelewami sytuacja może wyglądać z kartą debetową, którą wydaje praktycznie do konta każdy bank. Jej darmowość może być uzależniona od tego, czy w danym miesiącu dokonamy płatności nią na kwotę przykładowo 300 złotych. Jeśli tak, to bank nie pobierze za jej użytkowanie opłat, jeśli nie, to może obciążyć rachunek kwotą kilku złotych. Takie
z pozoru drobne opłaty są w stanie w rocznym ujęciu uszczuplić nasz stan konta o nawet kilkaset złotych, zatem warto skorzystać z naszego serwisu i wybrać najkorzystniejsze, naprawdę darmowe konto bankowe.

Oprocentowanie konta bankowego

Oszczędności na naszych rachunkach bywają też oprocentowane. Należy od razu powiedzieć, iż jeśli chodzi o ROR-y, czyli rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, nie należy się spodziewać atrakcyjnych warunków oprocentowania. Dobrze, jeśli w ogóle jest takowe. Banki też mogą podawać dodatkowe warunki - np. oszczędności są oprocentowane do danej kwoty albo tylko przez kilka pierwszych miesięcy. Niemniej jednak, jeśli mamy sporo oszczędności, koniecznie warto przeanalizować konta osobiste w pakiecie z kontami oszczędnościowymi. Nie spodziewajmy się jednak oprocentowania na poziomie korzystnych lokat.

Zwrot pieniędzy za zakupy

Brzmi niewiarygodnie? Banki walcząc między sobą o klientów coraz częściej kuszą podobnymi promocjami, zwracając przykładowo 1% płatności dokonanych kartą, do ustalonego miesięcznego limitu. Poza opłatami warto także zwrócić uwagę na ten aspekt konta bankowego, może się bowiem okazać, iż z pozoru droższe konto w utrzymaniu pozwoli na uzyskanie korzyści w postaci tak zwanych "cash-backów". Oczywiście należy pamiętać o tym, iż takie promocje często mają za zadanie przyciągnięcie nowych klientów i nie trwają wiecznie.

Czas księgowania e-przelewów

Jeszcze kilka lat temu różnice pomiędzy bankami w tym aspekcie były duże. E-przelewem (określanym jako "pay-by-link") jest przykładowo płatność w systemie PayU na znanym portalu Allegro. Jeszcze niedawno dokonując zakupów przykładowo w piątek wieczorem i płacąc poprzez system PayU, sprzedawca otrzymywał płatność dopiero w poniedziałek rano, jeśli bank nie obsługiwał takich płatności w weekendy. Obecnie niemal wszystkie duże banki księgują takie płatności przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Wyjątkiem jest kilka banków, które mają przerwę w godzinach nocnych (Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Idea Bank, Credit Agricole, Eurobank) oraz Bank BPH, który księguje takie przelewy w dni robocze od godz. 5:00 do 21:00.