Darmowe konto bankoweKonto przez Internet

Obecnie trudno założyć jest konto, do którego dostęp możliwy byłby tylko przez stacjonarne oddziały banku. Zwolennicy internetowego konta bankowego podają szereg zalet w porównaniu do tradycyjnego konta i trudno odmówić im racji.

Zalety konta online

Najważniejszą zaletą internetowego konta bankowego jest niewątpliwie oszczędność czasu i wygoda. Wykonanie przelewu online zabiera nam 2 minuty i jesteśmy w stanie go zlecić z każdego miejsca na świecie pod warunkiem dostępu do Internetu. Dla porównania taka sama dyspozycja w stacjonarnym oddziale banku zabierze nam czas i pieniądze Laptop umożliwiający dostęp do konta bankowego przez Internetpotrzebne do dotarcia na miejsce, być może czas spędzony w kolejce do okienka. Co więcej, oddział banku pracuje tylko w określonych godzinach w dni robocze. Zarówno dla klienta, jak i dla banku tańsze jest przeprowadzanie wszelkich operacji elektronicznie. Powstały już konta bankowe, które są obsługiwane wyłącznie przez Internet - również kontakt z żywym pracownikiem czy doradcą jest nawiązywany drogą internetową. Dlatego banki są w stanie oferować także darmowe konto bankowe.

Zabezpieczenia konta internetowego

Oczywiście przeniesienie bankowości do Internetu zrodziło szereg niebezpieczeństw, dlatego konieczne było utworzenie zabezpieczeń. Warto również pamiętać o zasadach bezpieczeństwa konta, które są zależne od nas. Do głównych aspektów bezpieczeństwa realizowanych przez bank można zaliczyć:

  • szyfrowanie połączenia z bankiem (z bankowymi stronami internetowymi łączymy się automatycznie poprzez szyfrowane połączenie - niweluje to ryzyko przechwycenia wrażliwych informacji przez hakerów).
  • indywidualny login i hasło klienta - jest to niepowtarzalny kod cyfrowo-literowy, który jest nadawany przez bank przy aktywowaniu konta bankowego. Hasło także służy nam do logowania, można je zmienić.
  • weryfikacja przelewów i innych operacji - banki najczęściej wykorzystują do tego SMS kody. Polega to na tym, iż gdy chcemy wykonać przelew lub inną operacją w bankowości internetowej, bank wysyła do nas SMSa z kilkucyfrowym kodem, który musimy przepisać w formularzu na stronie banku. Za każdym razem jest to inny kod, który służy do autoryzacji dyspozycji. W przypadku gdy ktoś zaloguje się na nasze konto, bez kodów weryfikacyjnych nie powinien być w stanie zrobić za wiele szkód.Inną, mniej popularną metodą weryfikacji dyspozycji jest użycie TOKENA, czyli małego, elektronicznego urządzenia, które generuje jednorazowe, kilkucyfrowe hasła, które są ważne tylko przez czas ich wyświetlania. Po wpisaniu kodu na stronie banku, system sprawdza jego zgodność z tymi wygenerowanymi przez token.

Klucz symbolizujący bezpieczeństwo internetowego konta bankowego

  • PIN - specjalny czterocyfrowy numer służący do weryfikacji płatności kartą płatniczą. Potrzebny jest w bankomatach przy wypłacie gotówki oraz w sklepach przy płaceniu za towary i usługi. Należy dodać, iż obecnie coraz bardziej popularne są karty zbliżeniowe, które umożliwiają płatności na niskie kwoty bez potrzeby podawania kodu PIN - wystarczy wówczas zbliżyć kartę do czytnika, a system ściągnie żądaną kwotę z naszego rachunku bankowego. Limit jednorazowej płatności zbliżeniowej wynosi najczęściej 50 złotych. Rodzi to pewne niebezpieczeństwo w przypadku zgubienia/kradzieży karty - należy ją wtedy jak najszybciej zastrzec kartę w banku, aby ktoś kto znajdzie kartę, nie wydał naszych pieniędzy robiąc zbliżeniowe transakcje.